SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY IMPRESARIATU ARTYSTYCZNEGO 

„INSPIRACJA”  26.03.2006.

 

      

W ramach realizacji zadań profilaktycznych gimnazjum, uczniowie klas I i  II wzięli udział inscenizacji teatralnej pt. „ Czy tylko niemy krzyk?  ( Obroń się sam, obroń innych).

Celem jest przeciwdziałanie problemowi przemocy wśród młodzieży. Szczególny nacisk położono na szokujący proceder tzw. „krojenia”- czyli wymuszeń rozbójniczych dokonywanych na rówieśnikach lub młodszych kolegach.

         Punktem wyjścia przedstawienia jest dokonanie przez młodego człowieka rozboju i kradzieży telefonu komórkowego. Ten problem często bagatelizowany i określany jako porachunki małolatów, wielu osobom wydaje się, że on ich nie dotyczy. Podobne przekonanie cechuje bohaterów „ Niemego krzyku”, jednak by móc normalnie żyć, muszą podjąć walkę z tym patologicznym zjawiskiem.

W inscenizacji zostały pokazane rysy charakterystyczne typowego sprawcy, ofiary i osób, które takie zjawiska dotykają pośrednio- rodziców młodych ludzi. Sceny z życia młodych ludzi ukazują, jakie mechanizmy generują przemoc, jakie konsekwencje karne może ponieść często nieświadomy tego sprawca. Pokazano przede wszystkim mechanizmy obronne, jakie może przyjąć potencjalna ofiara oraz jakie działania może podjąć społeczność szkolna, lokalna, rodzice i sama młodzież, aby ukrócić ten proceder.

 Uczniowie klas III mieli możliwość obejrzenia innej krótkiej formy teatralnej pt. „ Punkt Zwrotny” dotyczącej problemu konsekwencji, jakie niosą za sobą uzależnienia we wszelkiej formie. Od tych pozornie błahych, czyli nikotyny, przez alkohol po prawdziwą zmorę naszych czasów- narkotyki. Pokazano problemy emocjonalne i społeczne, jakie wywołują.

Spektakl rozpoczyna dynamiczna scena. Do odpoczywającego w parku mężczyzna na wózku inwalidzkim, podbiega uciekający przed policją  młody diler narkotyków. Mężczyzna pomaga mu zmylić pościg, ale na tej sytuacji nie kończy się ich znajomość. Pozornie nic ich nie łączy, jednak okazuje się, że mają podobne charaktery i problemy. W życiu obu mężczyzn swoje piętno odcisnęły nałogi, którym ulegli. Starszy z nich zapłacił już za to wysoka cenę i teraz próbuje uświadomić młodszemu, jakie mechanizmy rządzą procesami uzależnień. Jednak młodzi ludzie rzadko chcą słuchać starszych...

Wydaje im się, ze absolutnie panują nad swoim życiem. Często nie dostrzegają, że kontrola nad nim przekracza ich możliwości.. Gdy ktoś           z zewnątrz stara się im to uświadomić, często reagują agresją bądź negacją.

Gdy jednak pada z ust człowieka, który już doświadczył tego, co nas może spotkać w przyszłości, to może warto jej wysłuchać?

red. Dorota szyszko. 

foto: Arkadiusz Greguła