ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 

NIEDŹWIADA 05.05.2006.

 

               Dzień 23 kwietnia, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców    ustanowiony został przez UNESCO Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Z obchodami tego święta łączy się piękny kataloński zwyczaj obdarowywania najbliższych książką i różą.  W historii literatury  23 kwietnia stanowi datę symboliczną. Tego dnia przypada bowiem data urodzin lub śmierci wielu znanych pisarzy, m.in. W.Shakespeare^a, M. Servantesa, V.Nabokova.

        Święto  coraz bardziej wrasta także w polską tradycję. Staramy się wtedy przypomnieć wszystkim, jak ważna dla rozwoju i edukacji nowoczesnego społeczeństwa jest książka.

         W naszej szkole, ze względu na gorący okres przygotowań do egzaminów gimnazjalnych, Światowy Dzień Książki obchodzony był 5 maja. Z tej okazji uczniowie klas II   i III przygotowali inscenizację pt. „ Z książką przez epoki”.

        Głównymi bohaterkami były oczywiście książki – modelki, reprezentujące poszczególne epoki. Mogliśmy  prześledzić historię książki,  począwszy od tabliczki kamiennej, poprzez zwój papirusowy, kodeks pergaminowy aż do książki drukowanej, którą posługujemy się do dziś. Wśród występujących postaci można było zobaczyć także : Chińczyka Tsaj – Luna, który wynalazł papier, Araba, któremu zawdzięczamy rozpowszechnienie go w Europie,  a także duchownego skrybę – jedynego wytwórcę średniowiecznych, ręcznie przepisywanych ksiąg. Nie mogło w tym gronie zabraknąć też Gutenberga – odkrywcy druku.

        Inni, „współcześni’ uczestnicy przedstawienia : student, bizneswoman, ojciec i dziecko oraz nauczycielka przekonywali wszystkich, że - mimo korzystania z mediów elektronicznych   - podczas nauki i pracy ciągle wspierają się książką, bo - jak słyszeliśmy   - „książka po prostu w życiu pomaga”.

      Zaprezentowane przedstawienie nie tylko przypomniało gimnazjalistom o Światowym Dniu Książki, ale też stało się okazją do przekazania im wiadomości  na temat  dziejów książki na przestrzeni stuleci.                                                                                        

oprac. Aneta  Utykańska.

foto: Arkadiusz Greguła .